Revigrip Sinus 500 mg – prospect si indicatii terapeutice

Revigrip Sinus contine paracetamol si pseudoefedrina si este un medicament indicat in tratarea simptomelor durerilor de cap, durerilor in gat, precum si simptomelor aferente racelilor, in speta in reducerea febrei, a congestiei nazale si in stoparea secretiilor nazale.

Antetionari si precautii



Revigrip Sinus nu trebuie folosit daca pacientii prezinta:
1) alergie la paracetamol sau la pseudoefedrina, precum si la oricare dintre excipientii folositi;
2) insuficienta hepatica/renala/cardiaca;
3) hipertensiune severa, precum si orice alta problema coronariana patologica;
4) depresie, a carui tratament implica utilizarea inhibitori de enzima monoaminooxidaza;

Lucruri pe care trebuie sa le constientizati pe timpul tratamentului:
1) Daca folositi acest medicament, nu mai este nevoie sa folositi alte medicamente care contin paracetamol;
2) Daca aveti probleme hepatice sau renale, folositi acest medicament cu numai cu acordul si sub supravegherea doctorului;
3) Acest medicament se va consuma cu prudenta in cazul in care pacientii prezinta boli de inima, orice forma de hipertensiune, diabet, hipertrofie de prostata etc.
4) Acest medicament se va utiliza cu prudenta de catre persoanele care prezinta o sensibilitate crescuta la substante precum fenilefrina sau efedrina.

Utilizarea acestui medicament de catre varstnici sau de sportivi

Utilizatorii varstnici pot avea insomnii din cauza pseudoefedrinei (foarte rar), iar sportivii vor consuma acest medicament inainte de competitie numai pe baza unei prescriptii medicale si numai cu informarea antrenorului si, eventual a comisiei ANAD, intrucat un test doping efectuat in aceasta perioada ar putea duce la un rezultat pozitiv din cauza pseudoefedrinei.
revigrip sinus

Interactiunea paracetamolului cu alte medicament

La acest capitol se disting doua tipuri de efecte:

a) Efectele medicamentelor asupra paracetamolului;
– utilizarea acestui medicament in concomitenta cu paracetamolul pot crste rata de clearance a acestuia, pe cand asocierea cu probenicid determina scaderea cu aproximativ 200%, motiv pentru care in asocierea cu aceasta substanta activa se va reduce cantitatea de paracetamol utilizata.
– se va avea grija la asocierea cu medicamentele care contin colestiramina, intrucat aceasta substanta poate scadea absorbtia paracetamolului, mai ales cand este utilizata in prima ora de la administrarea acestuia;
– in cazul asocierii cu alcool pentru o perioada prelungita, este posibil ca ficatul sa fie afectat;
– in cazul asocierii cu medicamente care contin propantelina sau alte medicamente cu efecte similare (menite sa scada viteza evacuarii gastrice), exista posibilitatea ca absorbtia paracetamolului sa fie incetinita, implicit efectele acestui medicament sa se manifeste mai tarziu;
– pot aparea tulburari hepatice in urma asocierii acestui medicament cu medicamente antiepileptice, hipnotice sau cu cele din categoria inducoatelor ale unor sisteme enzimatice hepatice;
– medicamentele care contin metoclopramid si/sau domperidon;
– se va asocia cu zidovudina sau cu antiinflamatoare nesteroidiene cu precautie, intrucat asocierea cu prima substanta creste riscul de scadere a neutrofilelor si de afectare a ficatului, iar cu antiinflamatoarele creste riscul de aparitie a reactiilor adverse la nivelul rinichilor, inclusiv a apritiei nefropatiei analgezice.

b) efectele paracetamolului asupra altor medicamente:

– in asocierea cu cloramfenicol, perioada de excretie a acestuia poate fi incetinita;
– in asociere cu lamotrigina, eficienta lamotriciginei scade semnificativ;
– in asociere cu warfarina sau cu diversi derivati cumarinici in cantitati ce depasesc 2000 de mg pe zi, efectele anticoagulante se accentueaza;

Interferente cu testele serologice

Utilizarea Revigrip Sinus poate determina modificari alre testelor serologice, printre care si a glicemiei (obtinandu-se o valoare scazuta, dar care nu este adevarata), respectiv cresterea falsa a cantitatii de acid uric depistata in organism. In cazul in care are loc cresterea timpului de protrombina, insotita de cressteri de bilirubina, de lactatdehidrogenazei si ale transaminazelor, se poate banui o posibila afectare hepatica;

ATENTIE: si pseudoefedrina poate intensifica efectul unor anumite medicamente, printre care se numara si urmatoarele:
a) antidepresive, la care se adauga si inhibitori de monoaminooxidaza;
b) salbutamol (asocierea cu acest medicament determina deseori batai neregulate ale inimii, precum si o usoara tahicardie)
c) medicamente care contin efedrina sau derivati;

De asemenea, pseudoefedrina prezenta in Revigrip Sinus poate scadea efectul medicamentelor hipertensive;

Utilizarea acestui medicament pe perioada sarcinii



Desi stuiile si rapoartele de pana acum nu au identificat niciun pericol, se recomanda evitarea administrarii acestui medicament in primul trimestru de sarcina sau chiar de tot, in masura in care acest lucru este posibil. De asemenea, pe perioada alaptarii, chiar daca paracetamolul se excreta si in lapte, acesta nu produce efecte negative la sugari, cu conditia ca admnistrarea lui sa se incadreze in dozele recomandate;

Mod de administrare si tratament

Administrarea acestui medicament se va face doar la copii de peste 12 ani si la anulti. Se recomanda administrarea a cate 2 comprimate Revigrip de maxim 3 ori pe zi, cu un interval de cel putin 4 ore. Intr-un interval de 24 de ore se vor administra maxim 3 doze.

Un comprimat de Revigrip sinus contine 500 de miligrame de paracetamol si 30 de miligrame de clorhidrat de pseudoefedrina.

Sursa articol: prospect.

Distribuie acest articol!

Articole recente

One Response to “Revigrip Sinus 500 mg – prospect si indicatii terapeutice”

  1. Popan Cristina-Claudia says:

    Foarte folositor, mare ajutor in lupta cu gripa. 🙂

Lasa un comentariu

© 2017 Medicina 101 – Boli, Simptome si Tratamente. Toate drepturile rezervate. Articolele de pe acest site au caracter informativ. Nu incercati sa va autodiagnosticati sau sa va tratati pe baza informatiilor citite, intrucat multe boli au simptome comune, dar tratamente diferite. Pentru orice problema medicala adresati-va doar cadrelor medicale specializate.. Statistici T5